Telewizja zbiorcza

AZART zdobył dużą popularność i był silnie rozwijany pod koniec XX wieku. Na dachu budynku montowano instalację antenową do odbioru programów TVP1 i TVP2 (później regionalnych TVP i prywatnych), nadawanych w paśmie VHF lub UHF, oraz radia UKF z lokalnych nadajników. Sygnał był wzmacniany, w większości przypadków przenoszony na częstotliwości pasma VHF oraz rozprowadzany do gniazd antenowych w mieszkaniach. Po pojawieniu się telewizji kablowych, w przypadku wielu instalacji tego typu zaprzestano ich konserwacji. Obecnie są one w złym stanie technicznym lub zostały zlikwidowane. W innych przypadkach sieci AZART-u zostały podłączone do infrastruktury operatorów kablowych i udostępniono w nich pakiety zawierające kanały, które można odebrać za pomocą telewizji naziemnej. Ze względu na zastosowane przemienniki kanałowe, wiele AZART-ów wymaga obecnie modernizacji, aby umożliwić odbiór cyfrowej telewizji naziemnej, która do końca lipca 2013 w pełni zastąpiła naziemną telewizję analogową.

Współczesne instalacje zbiorcze buduje się w oparciu o multiswitche, które umożliwiają również wprowadzenie sygnału telewizji satelitarnej.

Nasza firma proponuje instalacje telewizji zbiorczej w technologii SMATV. SMATV – z ang. Satellite Master Antenna TeleVision, polega na zbiorczym dostarczeniu sygnału telewizyjnego i satelitarnego z jednej lub kilku anten na wielu odbiorców. Wyróżniamy 2 rodzaje przesyłu sygnału do odbiorcy: RF i IF. Dystrybucja programów ze stacji czołowej to RF i stosuje się je w pensjonatach, hotelach, czyli tam gdzie do odbioru programów używamy tylko odbiornika telewizyjnego. System dystybucji IF polega na przesłaniu sygnału z czaszy satelitarnej przez multiswitch. Następnie dystrybuowany jest do każdego z odbiorców, niezależnie od tego jaki posiada tuner cyfrowy czy też jest abonentem platformy płatnej telewizji. Zastosowany rodzaj multiswitcha pozwoli na odbiór z 1 lub nawet kilku satelit. Proponujemy również konserwacje i naprawy zarówno telewizji opartych na systemie AZART jak i SMATV.

Zapraszamy Zarządców, Administratorów jak i Wspólnoty Mieszkaniowe do skorzystania z Naszej oferty.